Jak wiadomo od wielu lat Warszawa jest stale w budowie, Berlin z kolei w remoncie.
Niemiecka stolica, która w teorii powinna reprezentować precyzję, kulturę i mimo wszystko niechętnie wspominaną brutalność narodu niemieckiego, w praktyce wygląda nieco inaczej.
Wielu z nas z pewnością może wyobrażać sobie, że stolica naszych zachodnich sąsiadów to miasto niemal doskonałe- bogate, schludne i eleganckie. Czy takim jest w istocie?
Przyznam, że Berlin zrobił na mnie wrażenie. Z pewnością tamtejsze budynki są zacznie bardziej zadbane niż te w Warszawie, na ulicach jest zdecydowanie schludniej, ale czy wszystko jest takie doskonałe? Nie powiedziałbym.
Wycieczkę do tego miasta polecam każdemu kto choć trochę interesuje się przestrzenią miejską, urbanistyką, architekturą, czy sztuką.
Miasto na pewno jest o wiele bardziej przemyślane i sprawia wrażenie bardzo praktycznego.
Funkcjonalizm jednak nie zawsze oznacza urok.
Z pewnością znajdziemy tam wiele przykładów naprawdę dobrej architektury, zarówno starej jak i nowej. Dla mnie jednak miasto to miejscami było trochę zbyt wycyzelowane.
Mimo wszystko widać tam pewien nazwijmy to "gorset" kulturowy. Budynki są ładne, ale nie posiadają dozy tego lekkiego, urokliwego nieładu, który ubóstwiamy w miastach włoskich.
Za co można jednak pokochać to miasto?
Z pewnością za jego praktyczność i pewną dozę harmonii.
Wyraża się ona w miejskim planowaniu przestrzennym. W śródmieściu tej metropolii znajdziemy nieliczne, ale wciąż interesujące przykłady kamienic. Zazwyczaj mają one wysokość około czterech-pięciu pięter. Do nich z kolei systematycznie doklejane są nowe domy o podobnych rozmiarach. Dzięki temu nowa architektura miasta nie jest krzykliwa.
Nowe budownictwo Berlina jest raczej stonowane. Współczesne obiekty architektury ani poprzez gabaryty, ani tym bardziej poprzez kolorystykę nie odbiegają od swoich historycznych poprzedników. W przestrzeni metropolii co prawda dominuje niezbyt monumentalna zabudowa. Mimo to znajdziemy tam całkiem sporo przykładów obiektów, które sprawią, że poczujemy się malutcy.
Za takie obiekty mogą uchodzić przede wszystkim główne gmachy administracji państwowej, siedziby instytucji kultury, czy lokalne ośrodki nauki.
Dodatkowo we wschodniej części miasta znajduje się słynna Aleja Marksa, zaprojektowana ze zdecydowanym rozmachem. Co ciekawe o ile architektura tego założenia przytłacza, o tyle ilość przestrzeni i zieleni czynią to miejsce całkiem przyjemnym do jazdy na rowerze lub spaceru.
Warto zresztą zaznaczyć, że dominująca zabudowa o niewielkich gabarytach sprawia, że większe obiekty są naprawdę widoczne.
Interesujący jest również sposób w jaki miasto eksponuje swoją historię.
W Berlinie znajdziemy przykłady trwałych ruin i dość liczne pozostałości po "wiatrach historii".
Bardzo ciekawe są np. pozostałości po dość sporym, neogotyckim dworcu w okolicach Placu Poczdamskiego. Znajdziemy tam również pozostałości słynnego muru, resztki starych kamienic, a nawet wyeksponowane stare zdjęcia wraz z historycznymi opisami.
Bardzo ciekawie prezentuje się tzw. "Check point". Tj. przejście graniczne do strefy amerykańskiej, gdzie natrafimy na panów przebranych za żołnierzy z lat 40'tych XX wieku..
Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście to oczywiście można wybrać się pieszo. Odległości między niektórymi punktami są jednak na tyle duże, że warto zainwestować w bilety komunikacji miejskiej.
Pod tym względem, użytkownikom trójmiejskiej SKM będzie łatwo- zarówno na stacjach S-Bahn jak i U-Bahn, kasowniki znajdują się na peronach. Automaty z biletami również.
Obie kolejki niestety nie są klimatyzowane także należy się przygotować na to, że w wagonikach może być duszno i gorąco.
W zasadzie cały Berlin jest miastem interesującym- każdy znajdzie tu coś interesującego.
Wielbiciele muzyki znajdą liczne koncerty, miłośnicy sztuki- niezwykłe zbiory muzealne, ciekawe przykłady architektury. historycy z kolei odnajdą tam liczne relacje z dawnych lat. Myślę, że największą zaletą tego miasta jest to, że nie jest tak daleko, a jest tam co oglądać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz